Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

2.El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2.El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce başkaları tarafından kullanılmış bir telefon almak, bazı sorunları ve aksaklıkları beraberinde getirebilir. Verdiğiniz paranın boşa gitmemesi ve aldığınız telefonun iyi bir kullanım ömrü sunması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

2.El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde akıllı telefonların fiyatları herkes için uygun olamayabiliyor. Bu da yeterli bütçesi olmayan fakat yine de iyi bir telefon kullanmak isteyen kullanıcıları ikinci el telefon alma seçeneğine doğru itiyor. Daha önce başkaları tarafından kullanılmış bir telefon almak, bazı sorunları ve aksaklıkları beraberinde getirebilir. Verdiğiniz paranın boşa gitmemesi ve aldığınız telefonun iyi bir kullanım ömrü sunması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.Telefonun IMEI Numarasını Kontrol Edin

İkinci el aldığınız telefonu daha önce kullanan kişilerin yasa dışı işlere karışıp karışmadığını, ya da telefonun çalıntı olup olmadığını anlayabilmeniz ve bu tarz sorunlarla uğraşmamanız için telefonu alırken ilk yapmanız gereken şey IMEI numarasını kontrol etmek. Arama ekranından *#06# kodunu tuşlayarak ikinci el telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilir ve daha sonra e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Eğer telefonunuzu orijinal kutulu bir şekilde alıyorsanız kutu üzerindeki numarayla telefonunuzun IMEI numarasını karşılaştırarak cihazınızın başka bir telefonun IMEI numarasını kopyalayarak kayıt altına alınıp alınmadığını tespit edebilirsiniz.
 


Güvenilir Bir Yerden Alın ve Garantisini Sorgulayın

İkinci el telefonunuzu alırken güvenilir bir yerden almaya ve mümkünse garantisinin devam ediyor olmasına dikkat edin. Telefonunuzu kullanmadan mevcut sorunları göremeyeceğiniz için ilerde çıkacak bir sorunda garantiyi kullanabiliyor olmanız önemlidir. Cihazınızı direkt olarak kullanan kişiden değil de telefoncudan alıyorsanız firmadan da olası sorunlar için garanti isteyin.
 


Cihazı Fiziksel Olarak Kontrol Edin

Alacağınız ikinci el telefonun üzerinde çizikler ya da vuruklar var mı, ekranı sağlam mı, kart girişlerinde ya da şarj soketinde bir sorun var mı bunları kontrol edin.  Telefonu açtığınızda ölü piksel olup olmadığına, dokunmatiğinin, ses kontrol ve ev tuşlarının doğru çalışıp çalışmadığına, cihazın ses ve titreşim işlevlerinde bir hata olup olmadığına bakın. Kulaklık girişleri ve kamerayı da kontrol etmeyi unutmayın.Cihazın Yazılımsal Kontrolünü Yapın


Telefonun daha önce root veya jailbreak gibi işlemlere maruz kalıp kalmadığını kontrol edin. Bunu Root Checker gibi çeşitli uygulamalarla kontrol edebilirsiniz. iPhone alıyorsanız ve telefonunuzda Cydia gibi bir uygulama görüyorsanız telefonunuz jailbreak’lidir ve tercih etmek istemeyebilirsiniz.

Telefonunuzun Android ve IOS güncellemelerini alıp almadığına bakın. Eski bir sürümdeyse ve yeni güncellemeler almıyorsa bazı uygulamalar ve cihaz işlevlerinizin düzgün bir şekilde çalışmayacağını unutmayın.

İkinci el telefon almak gerekli kontrolleri sağlamadığınızda riskli bir süreç olabilir. Farklı sorunlarla uğraşmamak ve telefonunuzu uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız telefonunuzu almadan önce kontrol etmeniz ve denemeniz son derece önemlidir.