Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

Anakart Hasarı Neden Olur? Anakart Nasıl Tamir Edilir?

Anakart Hasarı Neden Olur? Anakart Nasıl Tamir Edilir?

Telefonunuzun en temel bileşeni olan anakart bozulduysa buna neden olan birçok şey olabilir. Anakarttaki sorunları tanımlamak ve bunların onarımını gerçekleştirmek için, yeterli deneyim ve iyi bir teknik bilgi gerekir. Bunun yanı sıra telefon anakartınızda bulunan küçük yongalara erişmenin, çıkarmanın, onarmanın veya değiştirmenin tek yolu, özel mikro lehim araçları kullanmaktır. Bu gelişmiş yetenekler ve uygun ekipmanlar olmadan kırık telefon anakartlarını düzeltmek mümkün değildir. Yanlış yapılan en küçük bir hamle anakartınızı ve telefonunuzu tamamen öldürebilir.

Anakart Nedir?

Anakart, telefonunuzun bellek ve merkezi işlem dahil olmak üzere en temel bileşenlerini içeren parçasıdır. Akıllı telefonunuzun anakartını beyninize eşdeğer olarak düşünün. Telefonunuzu yaptığı her şey neredeyse anakart üzerinden yapılır. Tıpkı beyin gibi, anakartın da çok karmaşık bir yapısı ve her bir bileşenin özel bir işlevi vardır.

Anakartınız hasar görürse, telefonunuz çeşitli şekillerde arızalanabilir. Örneğin, uyarı yapmadan açılıp kapanabilir veya ses vermeyi kesebilir, sadece titreşimler olabilir.

Anakart Neden Bozulur?

Telefonunuzun anakartına zarar verebilecek birçok farklı şey vardır. Bunlardan en yaygın olanları;

  • Telefonunuzu düşürmek
  • Telefonunuza su veya kum kaçması
  • Kötü yapılan tamirler sonucu önemli bileşenlerin yerinden çıkması ya da hasar görmesi
  • Telefonu şarj etmek için yanlış güç kaynağı kullanmak
  • Telefonunuzun aşırı ısınması

Anakartın Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Telefonun bataryasını değiştirmenize rağmen hala sorun yaşıyorsanız,
  • Telefonunuz sürekli kapanıyor ya da hiç açılmıyorsa,
  • Ses ve titreşim konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız,
  • Telefonunuz şarjdayken şarjı azalıyorsa ya da dolmuyorsa,
  • En basit tabirle telefonunuz düzgün çalışmıyorsa

Bu sorunları yaşıyorsanız anakartınız zarar görmüş olabilir.

Telefonunuzla ilgili herhangi bir sorun anakartın bozulmasına bağlı olarak oluşabilir, çünkü anakart cihazınızın birçok öğesini kontrol eder. Anakartınız hasar görürse hemen hemen her şey yanlış gitmeye başlayabilir.

Anakart Tamiri Nasıl Yapılır?

Anakartınızı onarmak, bir mikro lehim kitiniz ve teknik bilgi ve deneyime sahip olmadığınız sürece sürece kendi başınıza denemeniz gereken bir şey değildir.

Unutmayın, kalıcı hasar oluşturmak için telefonun anakartında yapılacak en ufak bir hata yeter. Yanlışlıkla bir şeyi yerinden çıkarabilirsiniz veya yanlış takabilirsiniz ve bunu yaptığınızı fark etmeyebilirsiniz, ancak bu ufacık hata telefonunuzun tamamen arızalanmasına neden olabilir. Anakart parçaları çok küçük olduğundan, bileşenleri yerinden çıkarmak ve takmak için mikro lehim, ince cımbızlar ve diğer araçları kullanmanız ve bu nitelikteki onarımları tamamlamak için kapsamlı eğitime ve uygulamaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu yüzden işi uzmanlarına bırakmak en doğrusudur.

Telefonunuzdaki arızaya sebep olan sorunları çözmek için, önce sorunun tanımlanması ve anakartın hangi bileşeninin bu soruna sebep olduğunun bilinmesi gerekir. Sorun tanımlandıktan sonra anakarttaki yongalar mikro aletlerle çıkarılarak onarılır ve yine mikro lehim aletleriyle yerine sabitlenir. İnce işçilik gereken bu onarım sürecinde herhangi bir veri kaybına sebep olmamak için bileşenlerin tamamen sabitlenmesi gerekir. Doğru bir şekilde yapılan onarım işleminde veri kaybı söz konusu olmaz.