Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

Cep Telefonu Sıvı Teması Nasıl Giderilir?

Cep Telefonu Sıvı Teması Nasıl Giderilir?

Sıkça karşılaşılan bir sorun olan sıvı temasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri blog yazımızda bulabilirsiniz.

Cep telefonlarımız artık günün her saati yanımızda. Yemek yerken, dışarda otururken, hatta lavaboda bile. Durum böyleyken telefonların başına kazalar gelme ihtimali de artabilir.. Yağmurda ıslanabilir, elimizi yıkadıktan hemen sonra kullanmış olabiliriz ya da telefonumuz suya düşebilir. Sıvı teması herhangi bir şekilde karşımıza çıkabilir. 

Telefonunuz, bir sıvıyla temas ettikten sonra ciddi problemlerle karşılaşabilir. Özellikle sıvı anakarta kadar ulaşmışsa, telefonun birçok işlevini etkileyip telefonu kullanılmaz hale getirebilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda ne yapıp ne yapmamamız gerektiğini bilmek önemlidir.

 

Sıvı Teması Halinde Ne Yapmalısınız?

Telefonunuz suya düştü, ıslandı ya da herhangi bir şekilde bir sıvıyla temas etti. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, vakit kaybetmeden telefonunuzu kapatmaktır. Telefonunuz çalışmaya devam ettikçe telefonunuzun zarar görme oranı artar. Giren sıvı devreler üzerinde gezdiğinden, çalışır durumdayken kısa devreye sebep olabilir.

Telefonunuzu kapattıktan sonra, sim kartı, SD kart ve çıkarılabiliyorsa bataryayı çıkarın, bu verileri kurtarabilmek adına önemlidir. Telefonunuzu temiz bir bezle silerek kurulamaya çalışın. Telefonu kurutmak ve kurtarmak adına evde yapabileceğiniz adımlar bunlarla sınırlıdır, daha sonra zaman kaybetmeden telefonunuzu bir teknik servise götürün.

 

Sıvı Teması Halinde Ne Yapmamalısınız?

Sıvı teması hassas bir durumdur. Yanlış  uygulamalar cihazınıza geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir. Bu yüzden yapmamanız gereken şeyleri bilmeniz gerekir.
 
Cihazınızı kesinlikle açmaya çalışmayın. Telefonunuzun çalışması elektronik parçaların daha çok hasar görmesine ve kısa devreye sebep olabilir.

Telefonu fön makinesiyle ya da pirincin içine koyarak kurutmaya çalışmayın. Çok sık yapılan ve doğru bilinen bu yanlışlar, telefonunuzun daha çok zarar görmesine sebep olur. Telefon içindeki sıvıyı farklı yerlere taşıyarak oksitlenmeye ve ısınmaya sebep olarak parçalara zarar verebilir.

Telefonunuzu şarj etmeye ya da kendi imkanlarınızla parçalara ayırmaya çalışmayın. Yapacağınız her işlem, telefonunuzun tamir süresini uzatacak ve bu süreçte anakart dahil olmak üzere telefonunuzun tüm parçaları daha çok hasar görecektir.Sıvı Teması Nasıl Giderilir?

Sıvı temasına uğramış telefon vakit kaybetmeden bir teknik servise götürülmelidir.
Teknik serviste telefonunuz dikkatlice parçalarına ayrılarak parçalar özenli bir şekilde  kurutulur ve temizlenir, başta anakart olmak üzere her bir parçaya voltaj testleri yapılır.  
Zarar gören devrelerin ve parçaların ayrıntılı kontrolü yapılır.
Kısa devre gibi durumlarda anakart bileşenlerinin ve entegrelerin kontrolü ve değişimi sağlanır.
Telefon parçalarının kontrolü yapıldıktan sonra dikkatlice birleştirilerek telefonun çalışıp çalışmadığına bakılır.

Telefonlarda sıvı teması hassas ve ciddi zararlara sebep olabilen bir sorundur. Bu yüzden temastan hemen sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler iyi bilinmeli,  telefon en kısa sürede bir teknik servise götürülmelidir.