Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

Ekran Sorunları Neden Meydana Gelir?

Ekran Sorunları Neden Meydana Gelir?

Her ne kadar kırılmaz camla korusanız dahi, telefon ekranları hassastır ve dikkatsiz bir davranışınızda kullanılamaz hale gelebilir. Onarım yapmadan önce cep telefonu ekran sorunlarınızı gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Ekran Sorunları Neden Meydana Gelir?

Telefonunuzun ekranı, düşürmeniz sonucu kırılabilir ve çatlayabilir. Sert ve kesici cisimler (Cebinizdeki madeni para ve anahtar gibi) yüzünden çizilebilir ya da su temasından, ana kartta meydana gelen bir sorundan dolayı bozulabilir. Her ne kadar kırılmaz camla korusanız dahi, telefon ekranları hassastır ve dikkatsiz bir davranışınızda kullanılamaz hale gelebilir.

Çatlayan ve çizilen ekranlar kullanım açısından kullanıcılara bir sorun yaratmasa bile ilerleyen süreçte onarıma veya değişime ihtiyacı olabilir. Dokunmatik ekranlar, ekran boyunca hareket ederken parmaklarınızın hareketini algılamak için tasarlanmış karmaşık bileşenler kullanarak çalışır. Bu bileşenler düzgün çalışmıyorsa, ölü pikseller veya renk değişikliği, ışığın az olması ya da hiç olmaması, ekran görüntüsünde titreme veya çalışmayan düğmeler gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Onarım yapmadan önce cep telefonu ekran sorunlarınızı gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey var. 

Telefonunuzun ekranında herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey hasarı değerlendirmektir. Çizik mi, çatlak mı, kırık mı, renklerinde bir sorun ya da ölü piksel var mı, dokunmatiğinde çalışmayan herhangi bir yer var mı?

Bazı sorunlar yazılım kaynaklı olabilir. Yazılımı sıfırlamayı deneyebilir, ardından ekranın iyileşip iyileşmediğini kontrol edebilirsiniz. Şarj düzeyi düşük ya da pil zarar görmüş olduğu için de ekranda bazı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Telefonu birkaç saat şarj etmeyi ve ekranı tekrar kontrol etmeyi deneyin. Eğer ciddi bir hasar söz konusuysa telefonu kendiniz tamir etmeye çalışmak yerine işi uzmanlarına bırakmakta fayda var.Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Çoğu telefon ekranı iki kattan oluşur; ön cam ve asıl ekran görevi gören dokunmatik panel. Bazı sorunlarda telefonunuzun sadece ön camı ya da sadece dokunmatik paneli hasar görmüş olabilir. Dokunmatik panel zarar gördüyse ekranın bütün olarak değişmesi gerekir. (iPhone’larda zarar gören kartın üzerindeki dokunmatik entegresinden kaynaklanıyor olabilir ve onarımı buna göre yapılmalıdır.)

Ekran değişimi yapılırken ekranın iki katmanının da orijinal ürünle değiştirilmesi gerekir. Orijinal olmayan ekranlar daha sonra sorun çıkarabilir veya yeniden bozulabilir.

Değişimin teknik serviste ve tamamen statik elektrikten arınmış bir ortamda yapılması tavsiye edilir. Ekranınız kırıksa ya da çatlaksa, eski ekran sökülür ve yeni orijinal ekran takılmalıdır. Ekran çıkarılırken ve tekrar takılırken bazı mikro araçlarla gerekli bağlantı yerlerine dikkatlice işlem yapılmalı, ekranın çalışmasını sağlayan bileşenlere zarar verilmemelidir çünkü telefonun kasası açıldığında görülen bağlantılar farklı donanım katmanlarından geçirilir, hassastır ve kolayca kırılabilir. Bu yüzden yanlış yapılan bir işlem farklı sorunlara sebep olabilir.  

Yapılacak ekran cihaza özgü olmalıdır. Her marka ve modelin farklı özellikleri ve buna uygun bir onarım şekli vardır. Cihazınıza uygun olmayan, gerekli onarım aletleri ve uygun bir ortam olmadan ekran değiştirmeye çalışmak telefonunuzun ömrünü azaltır. Bu yüzden en yakın yetkili servise gitmekte ve ekran değişimini uzmanlara bırakmakta fayda var.