Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

iPhone 6 Plus Dokunmatik Sorunu

iPhone 6 Plus Dokunmatik Sorunu

Her marka ve modelde olduğu gibi iPhone cihazlarında da bazı kronik hatalar görünebiliyor. Bunlardan biri olan dokunmatik arızası nedir, nasıl giderilir?

Akıllı telefonlarda dokunmatik sorunları sıklıkla karşılaşılabilen ve telefonun kullanılabilirliğini direkt olarak etkileyen arızalardır. Çeşitli sebeplerden meydana gelebilen bu sorunlar, kullanıcı hatası olabileceği gibi telefonun yazılımından ya da kronik bir hatadan kaynaklanıyor da olabilir. Darbe alan, düşen ya da sıvı teması olan akıllı telefonlarda dokunmatik ekran bozulabilir ya da hiç çalışmayabilir. Fakat bunun yanı sıra mühendislik hatası olan ve kullanıcıya bağlı olmayan dokunmatik sorunları da vardır.
iPhone 6 Plus modelinde görülen dokunmatik arızası da kronik olarak nitelendirebileceğimiz bir hatadır. 100 cihazdan ortalama 90-95 tanesinde meydana gelmesi mümkün olan bu arıza en yaygın iPhone 6 Plus modelinde görülür.


iPhone 6 Plus cihazınızda
 

  • dokunmatiğin çalışmaması, donması
  • dokunmatiğin ekranın bir kısmında çalışmaması
  • dokunmatiğin kendi kendine çalışması
  • hassasiyetin kaybolması

 

gibi hatalar görüyorsanız cihazınızı uzman bir servise götürmenizde yarar vardır.

 

iPhone 6 Plus Dokunmatik Arızası Nasıl Giderilir?Dokunmatikte meydana gelen sorun yazılımsal ise telefonunuzu sıfırlamak, yazılım güncelleme gibi seçenekler arızanızı giderebilir. Fakat sorunun çözümü her zaman bu kadar kolay değildir ve evde onarımı yapılamaz. Cihazınızı uzman ve teknik bilgi sahibi bir servise götürmek, telefonunuzun daha sonra aynı sorunla tekrar karşılaşmasını engelleyebilir. 


Öncelikle arızanın neden kaynaklandığı, ekranın daha önce değişip değişmediği ve sorunun donanımsal mı anakarttan mı olduğu tespit edilir.
Anakart üzerindeki dokunmatik entegresi zarar görmüşse uygun ortamda, uygun aletlerle tamir işlemi yapılır. Anakarttaki entegrenin tamiri mikroskop altında yapılan, mühendislik bilgisi ve el becerisi gerektiren bir işlemdir. Uzman bir serviste yaklaşık 1-2 saat içinde onarım yapılabilir.


İyi yapılmış bir onarımda daha sonra aynı hatanın görülme ihtimali çok düşüktür fakat bazen kullanıcıların ekran basmadığı için ekrana fazla güç uygulaması ve bastırması gibi sebeplerden ekranda bozukluklar meydana gelebilir. Fakat bu oran 10’da 1 gibi düşük bir ihtimaldir. 


Cihazınızın onarım süresi ve maliyeti özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Kurcalanmış ve yapılamayıp tarafınıza başka servislerden iade edilmiş cihazlar size daha fazla maliyet çıkarabilir. Örneğin 100 liraya onarılabilecek bir arıza size 300 lira masraf çıkarabilir.


Elit Cep Servis olarak iPhone 6 Plus dokunmatik onarımına da 6 ay garanti vermekteyiz.