Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

Ön Cam Değişimi

Ön Cam Değişimi

Telefonunuzu düşürdünüz ya da herhangi bir şekilde ekranına zarar verdiniz. Camı kırıldı fakat işlevinde bir sorun yok. Tamire götürdüğünüzde karşınıza iki seçenek çıkıyor. Komple ekranı değiştirmek ya da ön camı değiştirmek. Bu yazımızda ön cam değişimini ele alacağız.

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu ve artık her an her saniye yanımızdalar. Günün büyük çoğunluğunda telefonlarımızı kullanıyor, elimizden düşürmüyoruz. Bu kadar çok kullanılan bir şeyin zarar görmemesi de pek mümkün olmuyor. Telefonunuz düşmüşse ya da bir şekilde çizilmiş camında kırık ya da çatlak oluşmuşsa aklınıza gelen ilk hareket telefonunuzu bir servise götürüp ekranı değiştirmek olacaktır.

Fakat telefonunuz için gerekli olan gerçekten ekran değişimi mi? Eğer telefonunuzun dokunmatiğinde bir sorun oluşmadıysa, görüntü kaybı yoksa ya da ekranda herhangi bir işlev bozukluğu görmüyorsanız ekranı değiştirmenize gerek olmayabilir. Nasıl mı? Ön cam değişimiyle.

Birçok telefonun ekranı, iç ekran ve ön cam olarak birlikte gelir. Siz cam kırıldığında ekrana da zarar geldiğini düşünebilirsiniz fakat her zaman böyle olmayabilir. Onarım işleminiz sadece ön camın değişmesiyle tamamlanabilir. 

 

Ön Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

 

Telefonunuzu bir servise götürdünüz ve sadece ön camını değiştireceksiniz. Peki bu işlem nasıl oluyor? Öncelikle telefonun ön camının değiştirilebilmesi için belli koşulları sağlıyor olması gerekir. Ön cam değişimi sadece ekranınız orijinalse, dokunmatiğinde sorun yoksa ve herhangi bir görüntü kaybınız yoksa uygulanabilir.

Iphone X ve üstü modellerde sadece orijinal ekran olması ve görüntü kaybı olmaması yeterlidir.

Ön cam değişimi ortalama 2 saat sürmektedir. Kavisli modellerde ise ortalama 4 saatte cam değişimi yapılabilmektedir. İşlem şu şekilde gerçekleşir: 

1.    Ekranın cihazdan sökülmesi
2.    Ekranla kırık olan camın birbirinden ayrılması
3.    Ekranın temizlenmesi (cam kırıkları, silikon)
4.    Ekrana yeni camın basılması
5.    Ekranla camın arasında kalan havanın vakumlanması
6.    Test ve tekrar cihaza montaj


Ön cam değişimi, ekran değişimine göre çok daha avantajlıdır. Hem ekonomik olarak daha uygundur, hem de ekranınız hiç değişmediği için ilerde meydana gelebilecek uyum sorunlarının önüne geçmiş olunur.  Hali hazırda sağlam olan ekranı değiştirmek telefonunuz için yapılacak gereksiz bir işlem olur. Ekran değişimine göre başarı oranı %100’dür ve daha sonra hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.


Cam değişim videolarımızı Instagram hesabımızdan izleyebilirsiniz.