Söğütlüçeşme Caddesi No:180
Anlaşmalı Kargo ile Türkiye'nin Her Yerine 365 Gün Hizmet!
Acil Yardım Hattı 0 850 480 67 71
Çalışma Saatleri: 09.00 - 21.00

Telefonunuz Neden Açılmıyor?

Telefonunuz Neden Açılmıyor?

Bir gün telefonunuzun açılmadığını fark ederseniz, bunun altında birçok sorun olabileceğini aklınızda bulundurun. İşte bunlardan bazıları...

Hiçbir telefon kullanıcısı telefonunu eline aldığında çalışmadığını veya açılmadığını görmek istemez. Telefonunuzun açılmamasının çeşitli sebepleri ve sebebe bağlı olarak zor ya da kolay bir çözümü olabilir.

Telefonunuzun neden açılmadığını anlamak için sormanız gereken sorular ve kontrol etmeniz gereken bazı adımlar var.

 

Telefonunuzun Şarjı Var mı?

Çok basit ama çoğu zaman telefonunuzun açılmama sebebi şarj sorunları olabilir. Telefonunuzu şarj etmeyi unutmuş olabilirsiniz, şarja taktığınızda telefonunuz şarj alamamış olabilir ya da şarj aletiniz bozuktur. Sonuçta ortada boş bir bataryanın olması telefonunuzun açılmasını engelliyordur. 

Telefonunuzu açmak için bir süre şarjda bekletin. Daha sonra açmayı deneyin, açılmıyorsa şarj aletinizin kablosunu ve adaptörünü kontrol edin. Sorun burada olabilir. Telefonunuzu her zaman prizden şarj ediyorsanız, kablonuzu bilgisayara takıp bu şekilde şarj etmeyi deneyin.

Telefonunuzu şarja taktığınızda dolum simgesini ya da yanan led ışığı görmüyorsanız, telefon bataryanızda bir sorun olabileceğini unutmayın. Böyle bir sorunda, bataryanızı değiştirmeniz gerekebilir.

 

Ekranınız Çalışıyor mu?

Aslında belki de telefonunuz açıktır ama ekranınızdan kaynaklanan bir sorun nedeniyle görüntü alamıyorsunuzdur. Ekranınızın bozuk olup olmadığını anlamak için, telefonunuzun güç düğmesine basılı tutarak tekrar açmayı/kapamayı deneyebilirsiniz. Güç düğmesine basılı tuttuğunuzda bir ses ya da titreşim hissediyorsanız fakat ekrana bir görüntü gelmiyorsa sorun büyük ihtimalle ekranınızda olabilir. Aynı şekilde başka bir telefondan kendinizi aramayı deneyin. Telefonunuzun çaldığını duyuyorsanız ama ekranda yine herhangi bir görüntü yoksa belki de ekranı değiştirme zamanınız gelmiştir. 

 

Telefonunuza Fiziksel Bir Zarar Geldi mi?

Telefonunuzu düşürdüyseniz ya da herhangi bir sıvıyla temas ettirdiyseniz sorununuz buradan kaynaklanıyor olabilir. Düşme ya da sıvı teması sonucu telefonunuzun bileşenlerinin zarar görmüş ve işlevlerini yerine getiremiyor olma ihtimali var. Eğer böyle bir sorun varsa telefonunuzu en kısa zamanda bir teknik servise götürmeniz durumu çözecektir. 

 

Yazılımda Bir Sorun Olabilir mi?

Telefonunuzu kullanırken çeşitli donmalar, çökmeler, yeniden başlatmalar gibi bazı tuhaflıklar fark etmeye başladıysanız ve artık telefonunuz hiç açılmıyorsa telefon yazılımında bir sorun olabilir. Ya da bozuk bir güncellemeyle karşı karşıya olabilirsiniz. Yazılımdaki sorunların bir kısmı, telefonunuza atacağınız bir hard reset ile çözülebilir. Aynı şekilde telefonunuzu bilgisayara bağlayıp, yedeklerini aldıktan sonra yazılımı geri yüklemeyi ya da güncellemeyi deneyebilirsiniz.

 

Ekranınız Açılış Ekranında Takılıp Kalıyor mu?

Telefonunuzu başlattınız, logoyu gördünüz fakat ekran burada takılıp kaldı ve sürekli yeniden başlıyor. Bu sorun bootloop olarak karşımıza çıkıyor ve telefonun işletim sistemine geçememesi anlamına geliyor. Bootloop gibi bir sorunla karşılaşırsanız telefonunuz kendini sürekli olarak yeniden başlatacak fakat logo ekranından sonrası gelmeyecektir. 

Bootloop genellikle yazılımdan ya da donanımdan kaynaklı bir sorundur. Yazılımda yaptığınız bir değişiklik (root, custom rom ve recovery vb.) , telefonun aşırı ısınması ya da donanımsal bazı sorunlar telefonunuzun loopa girmesine neden olabilir. Bootloop sorununu çözmek için yazılımı yeniden yüklemek ve telefonu formatlamak gibi seçenekleri deneyebilirsiniz. Bootloop’a telefonun aşırı ısınması sebep oluyorsa, telefonunuzu bir süre dinlendirerek soğumasını beklemek işe yarayabilir. Arıza işlemci sorunları ya da donanımsal diğer arızalardan kaynaklanıyorsa telefonunuzu bir teknik servise götürmekte yarar vardır. 


Telefonun açılmaması korkutucu bir sorun olmakla beraber, telefonunuzun tamamen kullanılamaz bir hale geldiğine karar vermeden önce yukarıdaki adımları deneyebilir ve sorunu çözebilirsiniz. Eğer telefonunuz hala açılmıyorsa ve bozuk olduğunu düşünüyorsanız güvenilir ve işine uzman bir servise götürmenizi öneririz.